9:00 - 17:00

(+420) 605 909 309

 
 

Čím a jak topit? Jak vybrat kvalitní palivo?

Jaké palivo používat a které nepoužívat?

Ne vše co hoří, je vhodné k použití do kamen a krbů. Dali jsme proto pro Vás dohromady seznam věcí, které jsou a nejsou vhodné ke spálení i s odůvodněním, proč tomu tak je.

 

Nejdřív si pojďme projít materiály, které byste do krbů používat NEMĚLI:

 

Karton v jakékoli podobě byste nikdy neměli používat jako palivo. Obsahuje často lepidla, plast, inkoust, vosk, barviva a jiné materiály, které při spalování vytvářejí vysoce toxický kouř a výpary. I karton bez těchto látek je nevhodný. Při jeho spalování se uvolňuje rychle velké množství tepla, a může poškodit jak spotřebič, tak i případně spalinovou cestu.

Časopisy a balicí papír představují podobný problém jako karton. Nevhodné jsou veškeré barevné tiskoviny, letáky, katalogy nebo nevyžádaná pošta. Při spalování jemného papíru také mohou vyletět z komínu hořící kousky, které představují požární riziko a mohou způsobit požár.

Urychlovače hoření a tekuté podpalovače nikdy nepoužívejte! Vystavujete se riziku poškození topeniště, a v horším případě, vzniku požáru ve Vaší domácnosti. Tekuté podpalovače jsou pouze pro venkovní použití.

 

Nesprávné typy dřeva

Pro lepší vysvětlení si je rozdělíme do několika skupin:

1. Chemický ošetřené a natřené dřevo při spalování uvolňuje vysoce škodlivé látky jak pro zdraví člověka, tak pro životní prostředí. Jeho spalováním poškozujete jak sebe, tak topidlo i komín. Nikdy jej proto prosím nepoužívejte.

2. Vánoční stromky a větvičky z keřů. Pokud je dostatečně vysušíte, tak jejich spalování problém nepředstavuje. V opačném případě si zanášíte topidlo a komín dehtem. Proto jejich spalování neodporučujeme.

3. Mokré, nedostatečně vysušené dřevo. Při jeho spalování se uvolňuje o mnoho méně energie, a to i v řádech desítek procent, a vytváří tak větší množství emisí a kouře, než u dřeva suchého. Ve spalinové cestě se také usazuje velké množství vysoce hořlavého dehtu, což může mít za následek komínový požár nebo ucpání komína.

 

Naopak, to co spalovat můžete, je mnohem snadnější k zapamatování:

 

Sušené dřevo je jediná věc, kterou bychom měli používat jako palivo do krbu či kamen. Ať již kusové, nebo v podobě lisovaných briket. Jedná se o dřevo, které bylo skladováno vhodným způsobem dostatečně dlouhou dobu, a podíl vody v něm obsažený je ideálně mezi 7 až 15% (maximálně 20%). Vhodné je volit spíš tvrdší druhy dřeva jako jsou dub, buk, habr či jasan. Mají vyšší výhřevnost, hoří pomaleji, a tím šetří nejen Vaše kamna či spalinovou cestu, ale také životní prostředí.

Do krbů s otevřeným topeništěm by se mělo používat hlavně tvrdé dřevo, které na rozdíl od dřeva jehličnanů má nižší obsah silic a pryskyřice, a „nestřílí“.

Pro podpal používejte nejlépe tuhé podpalovače např. z dřevité vlny či tuhého lihu.


Váš nový krb, kamna či komín

Stavby na klíč po celé Moravě a Slezsku.

Bezplatné zpracování nabídky stavby je samozřejmostí.

Neváhejte nás oslovit pro nezávaznou cenovou nabídku.

Přes 10 let zkušeností v oboru

Neděláme pouze kamna a krby, jsme také profesionální kominíci

Jsme vyškolení a certifikovaní. Naším cílem je zákazníkovi předat práci ve 100% kvalitě