Tradiční kachlová kamna na míru aneb velmi neobvyklá stavba
Jednou ze zajímavých zakázek, kterou jsme přijali a realizovali, byla stavba individuálně řešených tradičních kachlových kamen dle přání a požadavků zákazníka. Celá stavba byla od začátku komplikována mnoha faktory a skutečnostmi, podle kterých jsme museli celou stavbu a její řešení upravit tak, abychom splnili požadavky zákazníka, a zároveň platné normy a vyhlášky. Zákazník nás kontaktoval s tím, že ve svém objektu potřebuje předělat kouřovod od kamnové vložky na právě rekonstruovaných kachlových kamnech, kde došlo ke zborcení původního topeniště. Realizace spočívala ve vložení krbové vložky a obestavbě vložky původními kachlemi. Neobvyklé bylo zejména to, že jsme převzali již "rozdělanou" zakázku po někom jiném. To se nakonec ukázalo jako zdroj většiny komplikací.
Při příjezdu na místo se ovšem objevilo o něco více problémů než ty, o kterých jsme věděli. Jedním z nich byl komín se šamotovou vložkou. Práce na šamotové vložce ovšem nebyla provedena správně a nevyhovovala potřebám pro užívání kamen. Bylo tedy nutné toto vyřešit nerezovou vložkou tak, aby měl komín odpovídající parametry. Navíc, vybírací dvířka byla umístěna velmi nešikovně za kuchyňskou linkou. Nebyl k nim tedy přístup, což v praxi znamenalo, že komín byl nečistitelný. Naštěstí byl vnitřní průměr stávající vložky dostatečně velký pro dodatečné vložkování a tak nebylo nutné celou šamotovou vložku odfrézovat. To byla věc, které jsme se chtěli vyhnout jak my, tak zákazník. Šamot je velmi tvrdý materiál, jeho frézování by celou realizaci velice prodloužilo, a zejména prodražilo.
Standardně používáme k vložkování komínů nerezové komínové vložky českého výrobce ROKA komíny, se kterými pracujeme úspěšně již několik let a využíváme je pro všechny naše realizace. Zde byl použit průměr DN 180, nerezová vložka se spustila dovnitř šamotové, kterou, jak jsme již říkali, nebylo možné využít. I s tímto jsme si nakonec dokázali poradit tak, aby byl komín plně funkční, splňoval všechny povinnosti stanovené normou, a byl vyhovující z hlediska bezpečného provozu. Více o povinnostech při užívání spalinové cesty naleznete zde v našem článku.
Na místě měl již zákazník připravenou kamnovou vložku k obestavbě, která mu byla dodána jiným kamnářem. Jednalo se o krbovou vložku Kobok Bystrá 440/560, se sklem orientovaným na výšku. Alternativou této vložce, kterou doporučujeme a nabízíme, jsou vložky českého výrobce Romotop. Nejblíže tomuto řešení je například krbová vložka Romotop HEAT 2G 42.50.01, orientovaná rovněž na výšku. Na přání zákazníka bylo nutné navíc napojit vložku i na rozvody teplého vzduchu. Z kamnářského hlediska to ovšem nebylo nejvhodnější řešení, a sami bychom ho v tomto případě nedoporučovali. Nicméně, rozvody teplého vzduchu jsou vytvořeny z pevného izolovaného potrubí, opatřeny filtrační skříní, bypassem chránícím ventilátor před přehřátím a jsou také čistitelné.
Dalším překvapením byla samotná kachlová obestavba, ke které chyběla jakákoliv dokumentace. Původní kachlová kamna byla rozebrána a jednotlivé kachle byly rozloženy na zahradě, bez jakéhokoliv systému nebo pořadí tak, aby bylo možné je poskládat zpět. Druhým problémem bylo, že tyto kachle byly ze starší řady kachlí a výrobce je již neměl v nabídce. Proto nebylo možné např. dokoupit pár kusů pro případ poškození dílů, k jakému mohlo dojít během rozebírání nebo při samotné manipulaci, nebo pro potřebu změny původního tvaru kamen kvůli nové krbové vložce. Zároveň jsou tyto kachle vyráběny ručně a jejich dodací lhůta může být od 30ti do 90ti dnů. Bylo tedy nutné pracovat s nimi opravdu opatrně a bylo možné použít pouze kachle, které byly k dispozici na místě. Snažili jsme se co nejvíce přiblížit původnímu vzhledu a tvaru kamen, k čemuž jsme měli k dispozici pouze jedinou, ne příliš povedenou fotku. Dát tedy dohromady celou obestavbu vložky byla trochu detektivní práce. Použité kachle na této stavbě jsou od výrobce Keramika Letovice, dlouholetý a tradiční český výrobce kvalitních ručně vyráběných kachlí s mnoha krásnými vzory a glazurami. Tato konkrétní barva je odstín oliva a patří mezi velice oblíbené barvy.
Se všemi těmito informacemi a omezeními jsme museli na místě připravit "na koleni" projekt k napojení krbové vložky ke komínu a následné kachlové obestavbě. Jakmile jsme měli projekt na papíře, začali jsme postupně skládat jednotlivé části nanečisto a na sucho tak, aybchom si mohli být jisti, že nám vše bude dle projektu správně vycházet.
V tuto chvíli jsme tedy měli vyvložkovaný a připravený komín, ustavenou a napojenou krbovou vložku a mohli jsme se pustit do práce s obestavbou. Protože jsme nestavěli tradičním způsobem "na hlínu", ale pomocí kamnářské malty, bylo možné postupovat o něco rychleji. Ke stavbě na hlínu v tomto případě nebyl důvod. Původní kachle jsou žebrované a tzv. "vyfutrované" a tedy samonosné. K těmto realizacím používáme kvalitní kamnářksou maltu, tzv. haftmortel, která schne vcelku rychle a její teplotní odolnost je až 1200°C. To nám ušetřilo spoustu času a bylo možné tak stihnout celou stavbu během čtyř dnů.
Časová náročnost byla přibližně šest pracovních dní se vším všudy, samotná kachlová obestavba zabrala celé čtyři dny. V případě, že bychom stavěli individuální topeniště s topným štítem místo použití krbové vložky, a stavěli tradičním způsobem "na hlínu", trvala by realizace stavby určitě déle, a to třeba až o deset dní. Důvodem je zejména vysychání hlíny, kdy lze během jednoho dne založit maximálně dvě řady kachlí nad sebe, a poté je třeba nechat hlínu vytvrdnout.
Výsledek vidíte sami. V daných podmínkách a s omezenými možnostmi, jaké jsme měli, jsme s výsledkem naší práce více než spokojeni. Co je ale nejdůležitější, že byl spokojen zákazník. Přišli jsme k rozdělané práci, kde každou část dělal nebo měl dělat někdo jiný, chybělo komplexní řešení i projekt. Řešení i projekt jsme navrhli dle možností, zrealizovali, a výsledkem jsou tato nádherná tradiční kachlová kamna s moderní krbovou vložkou a rozvody teplého vzduchu. Původní stavba patřila mezi tzv. středně těžké stavby. S využitím krbové vložky a bez potřeby stavby individuálního topeniště se z těchto kamen stala stavba lehká.
Cena celého projektu se vyšplhala v tomto případě přibližně na 190.000 až 210.000,- Kč. Přesnou cenu stavby, vzhledem k tomu, že jsme nebyli její dodavatelé od A po Z jak se říká, nejsme schopni určit. Níže uvedené částky jsou tak spíše orientační pro Vaši představu finanční náročnosti podobného projektu. Cenu navýšila potřeba vložkování a přípravy komína, která ovšem z hlediska funkčnosti a bezpečnosti stavby pro provoz byla nezbytně nutná. Bez ní by nebylo možné stavbu uvést do provozu a vystavit revizi v souladu s normami a povinnostmi pro užívání spalinové cesty.
Pro zajímavost, dohromady bylo použito na 115 kusů kachlí a 40 rohových a ukončovacích dílů a soklů. Kamnářské práce, trvající bezmála čtyři dny, představují nemalou část rozpočtu, jak už to u stavby takto velkých kamen bývá. Běžná cena práce tzv. "za kachli" se pohybuje mezi 350-450 korunami. Při průměrné ceně by zde tedy práce na sestavení této stavby vyšly přibližně na 60.000,- Kč.
Komínová nerezová vložka o průměru DN 180 mm a výšce cca 8 metrů, se sopouchem, spodním vybíracím dílem, dvířky s izolací a ostatními díly včetně práce, vyšla přibližně na 25.000,- Kč.
Samostatná kamnová vložka, použitá při této realizaci vyšla přibližně na 30.000,- Kč.
Kachle v daném počtu, včetně rohů, soklů, částí pro římsy apod. vycházejí přibližně na 45.000,- až 50.000,- Kč.
Další materiál pro spotřebu a stavbu, např. větrací mřížky, materiál pro rozvody teplého vzduchu a vícepráce přišly přibližně na 30.000,- Kč.
Všechny částky jsou uváděny jako koncové, tedy včetně příslušné sazby DPH.
Líbí se Vám tato kachlová kamna? Měli byste zájem nebo uvažujete o realizaci podobné stavby? Rádi pro Vás najdeme to pravé řešení, připravíme návrh i cenovou nabídku zcela zdarma. Stačí nás kontaktovat na email info@kvalitni-kamna.cz nebo tel. +420 605 909 309. Stavby na klíč dodáváme po celé Moravě a Slezsku.