9:00 - 17:00

(+420) 605 909 309

 
 

Jak vybrat ta správná kamna

Krbová kamna jsou skvělým doplňkem pro každý domov, ať už jako atraktivní designový prvek nebo výkonný zdroj tepla, který může velmi snížit Vaše náklady na vytápění.

Pokud přemýšlíte nad koupí krbových kamen, je třeba zvážit hned několik faktorů. Tento článek jsme pro Vás připravili jako jednoduchý návod, jak vybrat nejvhodnější typ krbových kamen, vyhovující přesně Vašim představám i potřebám.

Budeme se zabývat druhy paliv, velikostí, výkonem i platnými nařízeními. Všechny tyto aspekty jsou důležité pro správný výběr krbových kamen a usnadní Vám nákup na našem e-shopu.

Rozdělení kamen podle druhu paliva

Vybírat můžete ze čtyř hlavních typů:

Krbová kamna na dřevo

Topidla na dřevo jsou čistým a efektivním zdrojem tepla. Dřevo, jako palivo, má neutrální uhlíkovou stopu a celkově se jedná o volbu šetrnou k životnímu prostředí. Krbová kamna při spalování dřeva dokáží rychle uvolnit velké množství tepla. Lidé ale dělají chybu pří jejich výběru. Zvolí příliš výkonná kamna a dochází tak k přehřátí interiéru. Palivové dříví musí být také vhodně uskladněno a dobře vysušeno (viz. článek). Tento druh kamen má u nás nejširší zastoupení, mezi oblíbená kamna patří kamna českého výrobce Romotop nebo tradiční kamna norského výrobce Jotul.

Krbová kamna na pelety

Pokud nemáte prostor pro skladování dřeva, jsou pro Vás kamna na pelety ideální volbou. Pelety se dodávají ve skladných pytlích, účinnost jejich spalování je vyšší než u kusového dřeva a produkují také méně popela. Díky tomu je čištění a obsluha snazší a pohodlnější. Je třeba ale uvést, že krbová kamna na pelety jsou nákladnější na údržbu než ta na kusové dřevo, a závislá na dodávce elektrické energie. V naší nabídce naleznete například peletová kamna od výrobce Haas+Sohn.

Krbová kamna na více druhů paliva (Multifuel)

Tento typ kamen umožňuje spalovat jak dřevo, tak různé druhy briket a uhlí. Nesmíme však zapomínat na to, že uhlí je fosilní palivo a při jeho spalování se v porovnání s kvalitním dřevem uvolňuje velké množství oxidu uhličitého a dalších látek nepříznivých pro životní prostředí. Tento typ kamen je ale vhodný pokud nemáte stálý zdroj dřeva a potřebujete mít možnost využít více druhů paliva. Obvykle ale nejsou navržena tak, aby spalovala všechny druhy paliv stejně efektivně.

Krbová kamna na plyn

Jedná se o nejčistší alternativu spalování, která produkuje méně kouře a prachových částic. Je tak vhodná pro lidi trpící dýchacími potížemi. Výhodou je zároveň to, že nevyžadují příliš mnoho údržby a jsou snadno a bezpečně ovladatelná.

 

Pravidla a nařízení

Nesmíme zapomenout, že při instalaci nového topidla (spotřebiče), je třeba dodržet platná nařízení, technické normy a pokyny výrobce. Před připojením nového spotřebiče do komína, je dle vyhlášky č.34/2016 VŽDY nutno přivolat revizního technika spalinových cest. Ten prověří, zda komín vyhovuje z hlediska bezpečného provozu a odpovídá normě ČSN 73 4201. Pokud tak neučiníte, vystavujete se nejen nebezpečí škody na Vašem zdraví či majetku, ale také postihu, který může v případě vzniku požáru znamenat i trest v podobě odnětí svobody. Proto je opravdu důležité obrátit se v této situaci na odborníky.

Dále je třeba dodržovat vzdálenost kamen od hořlavých materiálů, přesně dle pokynů výrobce. Za nehořlavé materiály jsou považovány pouze ty, které mají třídu reakce na oheň A1 (výrobky z keramiky, skla, kovu, betonu, tepelně izolační deska z minerálních vláken) a A2 (sádrokartonová nebo sádrovláknitá deska). Vše ostatní je považováno za hořlavé.

V moderních a zrekonstruovaných domech s těsnými okny nesmíme také zapomenout, na externí přívod vzduchu k topidlu.

Špatně instalovaná kamna nebo krb, představují vysoké riziko požáru a újmy na zdraví. Proto doporučujeme vždy vše přenechat na odborně způsobilých profesionálech, a budeme rádi, když vložíte svou důvěru právě v nás.

 

Jak velká kamna potřebuji?

Vše se odvíjí od tepelných ztrát objektu a velikosti vytápěných prostor.

Zjednodušeně řečeno, pokud plánujete vytápět velký otevřený prostor, nebo několik místností, budete pravděpodobně potřebovat velká kamna. Malá kamna nevydají dostatečné množství tepla a nebudou mít dostatečný výkon k zachování tepelné pohody.

V opačném případě, kdy budete chtít krbovými kamny vytápět jednu malou místnost, jsou velká kamna bez akumulačního materiálu nevhodná, protože snadno dojde k přehřátí vzduchu v takto malém prostoru.

Pokud však chcete vytápět moderní nízkoenergetický či pasivní dům, doporučujeme Vám kamna s velkým množstvím akumulačního materiálu. Mívají sice nižší výkon, patří ovšem rozměrově k těm větším.

 

Jak výkonná kamna potřebuji?

Vždy je vhodné vybírat spotřebič výkonem odpovídající Vašim potřebám. Je to velice důležité jak pro zachování teplené pohody, tak z důvodu správného fungování. K tomu slouží tzv. zjednodušený kamnářský výpočet. Jak již bylo řečeno výše, řídíme se velikostí vytápěného prostoru a jeho tepelných ztrát.

Úroveň izolace Kamnářská konstanta K [W/(h.m3)]
Špatná tepelná izolace 45,0
Střední tepelná izolace 32,5
Dobrá tepelná izolace 22,5
Velmi dobrá tepelná izolace 12,0

 

Postup výpočtu:

- vypočítá se objem vytápěného prostoru v m3 (metrech krychlových)

- objem prostoru se vynásobí  odpovídající kamnářskou konstantou (K [W/(h.m3))

- výslednou hodnotu poté převedeme na kW (výsledek vydělíme 1000)

 

Příklad:

Místnost s rozměry 4 x 5 x 2,5 m, a má střední tepelnou izolaci.

Výpočet:

(4 x 5 x 2,5) x 32,5 / 1000 = 1.625 kW (výsledná tepelná ztráta)

Nyní víme, kolik teplené energie je třeba každou hodinu do místnosti dodat. Tepelný výkon topidla by pak měl být roven, nebo být jen o trochu vyšší, než je tepelná ztráta vytápěného prostoru.

 

Stále si nevíte rady s výběrem? Napište nám nebo zavolejte, společně pro Vás jistě nalezneme to pravé.


Váš nový krb, kamna či komín

Stavby na klíč po celé Moravě a Slezsku.

Bezplatné zpracování nabídky stavby je samozřejmostí.

Neváhejte nás oslovit pro nezávaznou cenovou nabídku.

Přes 10 let zkušeností v oboru

Neděláme pouze kamna a krby, jsme také profesionální kominíci

Jsme vyškolení a certifikovaní. Naším cílem je zákazníkovi předat práci ve 100% kvalitě